Physical Education

Academic Year 2008-2009

 

HK Triathlon Association
2009 Duathlon Series- Race 1

Champion

Lau Yu Hon

17

2M


Kowloon City Plaza
KCP Table-Tennis Competition 2008

2nd runner-up

Ng Pak Lun

4S

Merit

Ng Ho Lun

6M


 

HKSSF
Kowloon East Area Inter-Primary Schools Swimming Competition

Boys・ B Grade
50M Breastroke
2nd Runner-Up

Wong Godfrey Yat Ching

4D

Boys・ B Grade
50M Breastroke
Champion

Lam King Shing Kyle

5J

Boys・ B Grade
50M Backstroke
Champion

Lam King Shing Kyle

5J

Boys・ B Grade
50M Freestyle
Champion

Ching Arnold Sau Wang

5M

Boys・ B Grade
100M Freestyle
Champion

Ching Arnold Sau Wang

5M

Boys・ B Grade
50M Backstroke
2nd Runner-Up

Pang Chun Nixon

5P

Boys・ A Grade
50M Breastroke
Champion

Lam Lok Hang Stephen

6D

Boys・ A Grade
100M Breastroke
Champion

Lam Lok Hang Stephen

6D

Boys・ A Grade
50M Butterfly
Champion

Sin Pak Yin

6J

Boys・ A Grade
100 M Breastroke
1st Runner-Up

Tse Colman

6M

Boys・ A Grade
100 M Freestyle
1st Runner-Up

Ip Long Hei Jonathan

6P

Boys・ A Grade
50 M Backstroke
Champion

Ip Long Hei Jonathan

6P

Boys・ A Grade
100 M Freestyle
Champion

Ma Kwai Shing Nicholas

6P

Boys・ A Grade
50 M Backstroke
1st Runner-Up

Ma Kwai Shing Nicholas

6P

Boys・ A Grade
100 M Breastroke
1st Runner-Up

Yung Tak Ho Arthur

6P

Boys・ A Grade
50 M Butterfly
1st Runner-Up

Yung Tak Ho Arthur

6P

Boys・ A Grade
50 M Freestyle
2nd Runner-Up

Yuen Ting Hin

6S

Boys・ A Grade
4 X 50m Freestyle Relay
Champion

Ma Kwai Shing Nicholas

6P

Yuen Ting Hin

6S

KAM James Chun Him

6D

Lam Lok Hang Stephen

6D

Boys・ B Grade
4 X 50m Freestyle Relay
Champion

Wong Godfrey Yat Ching

4D

Lam King Shing Kyle

5J

Ching Arnold Sau Wang

5M

Pang Chun Nixon

5P

Boys・ A Grade
Boys・ B Grade

 Overall Champion
 Overall Champion

 

Hong Kong Junior Squash Closed Championships 2008

Boys under 11 division Champion

Lee Tsz Long

5J

Junior Tennis Novice Competition Grand Master

Boys' 8 & under Singles 1st runner-up Chau Ka Wai Arthur Lincoln 3D




HKSSF
Kowloon East Area Inter-Primary Schools Games Competition

Rope Skipping
(Doubles)
Champion

Pun Siu Pok
Lee Tin Lun

4D
4J

Rope Skipping
(Single)
3rd Runner-Up

Leung Hoi Yue
Ryan Cheng

2M
2J

Bean Bag Throw & Catch
1st Runner-Up

Shum Fung
Jethro Wong
Adrian Wong
Paul Ng

4M
4M
4M
4S

Rubber Ring & Stick
(1st Runner-Up)

Lau Yu Hon
Wong Tak Yiu
Carlos Funf

2M
2M
2M



YMCA
YMCA 4A Side football tournament

2nd Runner-UP

Lo Chak Fung

5M

Chu Pok Yan Felix

6J

Hong Ching Sang

6J

Cheung Man Hin

6S

Lam Chun Kiu? Calvin

6S

Wu Chuen Yi Aidan

6S



Pre DBS Golf Day Putting Challenge 2008

G.5-G.6 Champion

Tam Homan Harry

5M

G.3-G.4 Champion

Yau Yig Jun

4P

G.3-G.4 Champion

Pang Yat Long Godwin

4S

G.1-G.2 Champion

CHAN YUE HANG

2J