Computer Studies

Academic Year 2009-2010

World Robot Olympiad 2009 (Hong Kong)

  1. The Robotics Team participated in the World Robot Olympiad Competition 2009 (Hong Kong) on 10 Oct 2009.
  2. 3 teams represented our school. One team was awarded the Overall Campion and the other two teams were awarded the Merit Awards.

Max Low

6M (18)

Jeremy Yu Cho Ming

6M (29)

Dasan Chan Man Him

6P (2)

Bowie Wong Po Yue

5J (29)

Chan Him Ming

5J (4)

CHAN CHUN MING

5J (2)

Harold Pang Hei Lun

6J (24)

Sam Shiu Chung Haang

6M (22)

Chan Cheuk Hang Kelvin 

6S (2)

World Robot Olympiad International 2009 (Korea, Pohang)

  1. The Overall Champion Team was invited to participate in the World Robot Olympiad International 2009 in Korea, Pohang, from 6- 10 November 2009.
  2. Our school was awarded the 12th International place.

Max Low

6M (18)

Jeremy Yu Cho Ming

6M (29)

Dasan Chan Man Him

6P (2)

Winter Day Camp 2009 at the Chinese University

  1. A total of 8 Robotics students participated in the 3 days Robot-X Winter Camp from 28 – 30 December 2009
  2. One team was awarded the Overall Champion in the IT Competition (資訊科技競賽) and each students received a $50 book voucher from the Commercial Press (商務).

1.

Dasan Chan Man Him

6P (2)

2.

Samuel Chan Nok Yin

5D (2)

3.

Ian Chu Shing Him

5M (6)

4.

Ma Ron Ting

5S (21)

5.

Bowie Wong Po Yue

5J (29)

6.

To Yan Shek

5D (24)

7.

CHAN CHUN MING

5J (2)

8.

MAK CHUN FO HERMAN

5P (23)

First Lego League Competition 2010

  1. The Robotics Teams participated in the First Lego League Competition on 27 February 2010.
  2. 2 teams represented our school and we were awarded
    1. Overall Champion
    2. Champion and 1st Runner-up in Robot Performance
    3. Champion in Robot Study
    4. 1st & 2nd Runners-up in Best Decoration

1.

Harold Pang Hei Lun

6J (24)

2.

Max Low

6M (18)

3.

Sam Shiu Chung Haang

6M (22)

4.

Jeremy Yu Cho Ming

6M (29)

5.

Dasan Chan Man Him

6P (2)

6.

Samuel Chan Nok Yin

5D (2)

7.

Ian Chu Shing Him

5M (6)

8.

Ma Ron Ting

5S (21)

9.

Bowie Wong Po Yue

5J (29)

10.

To Yan Shek

5D (24)

11.

Chan Him Ming

5J (4)

12.

Ng Marcus

5S (23)

13.

Man Yik Lok

5D (20)

14.

CHAN CHUN MING

5J (2)

15.

MAK CHUN FO HERMAN

5P (23)

16.

Chan Cheuk Hang Kelvin 

6S (2)