Physical Education

Academic Year 2010-2011

Event Date

Teacher(s) -in-charge

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

 

 

九龍塘學校小學部 – 羽毛球邀請賽

九龍塘學校小學部

3rd runner-up

Poon Siu Pok
Donald Lee
Mason Yeung
Keaton Chan
Leo Chu

 

 

April 2011

Mr. Mark Fok

All HK Inter-Primary Schools 5-a-side Handball Competition

HKSSF

Quarter-finalist

Chui Man Nok

8

5J

Wong Chi Chun Adrian

27

6D

Lee Fei Tung

18

6J

TAM LEONG CHING

27

6P

Cheung Ho Kwan

3

6P

Leung Kun Chung Felix

15

5S

Lee Kyle Hayes

14

6S

Ho Denton

31

6S

Ng Pok Hei

21

6M

Shum Fung

22

6M

WONG GODFREY YAT CHING

26

6M

Lau Chun Man Gary

13

6M

 

 

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

19 Feb 2011

保良局田家炳千禧小學
第四屆劍擊邀請賽

保良局田家炳千禧小學

男子高級組花劍
亞軍

葉祖彥

9

6P

男子高級組花劍
季軍

廖卓謙

17

6D

男子初級組花劍
季軍

張智杰

3

5D

男子高級組花劍
優異獎

唐以琛
陳樂懷

7
1

6D
5J

男子初級組花劍
優異獎

劉匡哲

11

5S

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class

 

AS Watsons Student Sports Award

AS Watsons

Outstanding Student-athlete

Godfrey Wong

6M

17 Apr 2011

Inter-Primary Schools Fencing Competition

HKSSF

Boys’ B Grade Overall 2nd Runner-up

Lau Hong Chit
Yau Tsz Chung Caspar
CHEE CHING HEI
Cheung Ryan Che Kit

5S
5P
5P
5D

 

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

7 Jan 11

Inter-Primary Schools Athletics Competition

HKSSF

Boys’ A Grade
200M Champion

TSOI HONG YUEN

25

6D

Boys’ A Grade
Long Jump
1st Runner-up

LEUNG POK MAN

19

6P

Boys’ A Grade
High Jump
3rd Runner-up

AU TSZ HIM

1

6D

Boys’ B Grade
60M Champion

LAU HIU YEUNG IAN

15

5M

Boys’ B Grade
100M Champion

HSIEH TSZ CHUNG

6

5S

Boys’ B Grade
Long Jump
1st Runner-up

FUNG KA KIN NICHOLAS

11

5M

Boys’ B Grade
4x100M Relay
Champion

TANG BRANDON TREVOR

23

5D

FUNG KA KIN NICHOLAS

11

5M

KWOK CHUN MING

13

5M

LAU HIU YEUNG IAN

15

5M

HSIEH TSZ CHUNG

6

5S

 

 

Boys’ A Grade
Overall
1st Runner-up

 

 

 

 

 

Boys’ B Grade
Overall
Champion

 

 

 

25 Feb 11

Inter-Areas Primary Schools Athletics Competition

Boys’ B Grade
60M
2nd Runner-up

LAU HIU YEUNG IAN

15

5M

Boys’ B Grade
4 X 100M Relay
2nd Runner-up

TANG BRANDON TREVOR

23

5D

FUNG KA KIN NICHOLAS

11

5M

KWOK CHUN MING

13

5M

LAU HIU YEUNG IAN

15

5M

HSIEH TSZ CHUNG

6

5S

Boys’ C Grade
100M
Champion

CHU JAN HOI JANSON

6

4M

Boys’ C Grade
4 x 100M Relay
1st Runner-up

GORDON CAMERON KAITIAN MCKENZIE

7

4D

LEUNG HOI YUE

18

4D

CHU JAN HOI JANSON

6

4M

LO KAN HO

18

4M

 


 

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class

HK Junior Tennis Series 2010

HK Tennis Association & LCSD

Boys 10 & Under Single - Runner-up

Arthur Chau

5J

 


 

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class

HK Schools Holiday Competition

HK Golf Association

Boys 11-12 years 3rd Place

Godwin Pang

6S

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

27/11/10

Inter-Areas Swimming Competition

Boys’ A Grade
50M Freestyle
2nd Runner-up

6M

WONG GODFREY YAT CHING

26

6M

27/11/10

Inter-Areas Swimming Competition

Boys’ B Grade
50M Backstroke
2nd Runner-up

5D

LI HEI SEN

13

5D

27/11/10

Inter-Areas Swimming Competition

Boys’ A Grade
4 x 50M Medley Relay
Champion

6M

WONG GODFREY YAT CHING

26

6M

27/11/10

Inter-Areas Swimming Competition

Boys’ B Grade
4 x 50M Medley Relay
Champion

4J

CHENG WAI CHIU

4

4J

27/11/10

Inter-Areas Swimming Competition

Boys’ B Grade
4 x 50M Freestyle Relay
Champion

5D

LI HEI SEN

13

5D

27/11/10

Inter-Areas Swimming Competition

Boys’ B Grade
4 x 50M Freestyle Relay
Champion

5D

MA KWAI HOU ADRIAN

16

5D

18/11/10

Inter-Primary Schools Swimming Competition

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Rank

12/11 Inter-Primary Schools Games Competition (K.E.)    

Sept-Nov

All H.K. Inter-Primary Schools 5-a-side Football Competition

Hong Kong Schools Sports Federation

1st runner-up

 

tr>

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Name(s) of Student(s)

Class No.

22 Sep

Inter-House Swimming Gala

DBSPD

Chan Ryan

Lo Chung Yin Johnathan

Lee Hiu Fung Jason

Lok Ka Hei

Lau Chun Yu

Lo Joshua Ka Him

Cheng Timothy Ching Nam

Chow Sai Kit

Lam Ngo Fung Justin

Chan Ji Lin Adrian

Fong Kwan Nok

Lee Hoo Leo

Leung Harris

MOK YIK LONG 

LAU YU HON

CHENG WAI CHIU

LAU CHUN YIN 

CHU JAN HOI JANSON

LEUNG WANG LIK

YAN TSZ YEUNG

Li Hei Sen

Ma Kwai Hou Adrian

Ho Man Yui

POON TSUN HIN

Yip Yan Chak Alvin James

Tsoi Cheuk Hang

Wong Godfrey Yat Ching

Go Nicholas Kei Ching

Ng Wing Sum Vincent

1D

1D

1M

1M

1P

1P

1S

2J

2P

2S

2S

2S

2S

3P

4D

4J

4J

4M

4S

4S

5D

5D

5J

5M

5P

6J

6M

6P

6S

 


Event Date

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

16 Sep

HKTA Junior League

HKTA

Champion

Tong Tsz Ho, Jeremy
Law Ka Wui
Chau Ka Wai

24
12
3

6J
6D
5J