Physical Education

Academic Year 2011-2012

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

Hong Kong Rope Skipping Tournament (Performance)

Hong Kong Rope Skipping Association

1

Choi Ping Hei
Du Alexander Shaun
Li Yung Chi
Kwon Wang Chi Adriel
Kwong Zi Kei Addison
Leung Yun San
Law Kei Fung Macor
Cham Cheuk Yin
Sin Matthew
Chiu Shing Yau Simon
Mak Chun Kei Ryan
Leung Hoi Yue
Li Kwing Hei
Wong Chi Him
Lam Chun Ming

7
10
15
14
9
17
15
2
26
8
22
14
17
25
9

2M
3J
3M
3S
4D
4J
4S
5D
5D
5M
5M
5S
5S
5S
6P

All Hong Kong Primary and Secondary Schools Rope Skipping Competition

Hong Kong Rope Skipping Association

1

Law Kei Fung Macor (30 sec Double)
Kwong Zi Kei Addison (30 sec Speed)

15
14

4S
4D

 

小學校際乒乓球賽

 

樂善堂王仲銘中學

 

1

LAI ELLIOT KIN SAN
CHAN LING LAM LEVI
TAM HO WAN BOWEN
CHENG RYAN
FUNG YUK CHEUNG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Event Name

Name(s) of Student(s)

Class

Tennis

Arthur Chau

6J

Watson Outstanding Athletes

Li Hei Sen

6D

Pre-10 K

Chiu Yu Him
Li Hei Sen
Kong Heisen

2D
6D
4J

 

 

 

 

 

 


 

Event Date

Teacher(s) -in-charge

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class

19, 20 Nov 2011

Sidney Mok

All HK Inter-Primary Schools Tennis Competition

HKSSF

Overall Champion

Nicholas Tam
Heywood Ng
Arthur Chau
Angus Chan

6D
6D
6J
5D

 

 

 

 

     

 


 

Event Date

Teacher(s) -in-charge

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

7/9

Mr. Sidney Mok

Swimming Gala

PE Dept.

Winner of 25m Kickboard
1st runner-up of 25m Kickboard
2nd runner-up of 25m Kickboard
Winner of 25m Freestyle
1st runner-up of 25m Freestyle
2nd runner-up of 25m Freestyle
Winner of 25m Breaststroke
1st runner-up of 25m Breaststroke
2nd runner-up of 25m Breaststroke

Leung Preston
Chan Ho Tsun Angus
Chow Pak Yin
Cheng Conrad
Yam Yau
Leung Preston
Cheng Conrad
Yam Yau
Richard Melvyn Chan

17
2
9
5
25
17
5
25
24

1J
1S
1P
1J
1S
1J
1J
1S
1D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Event Date

Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Class No.

Class

Apr

Inter-port Table Tennis Championships (Hong Kong & Macau)

HKSSF

Champion (Boy)

Chan Yee Shun Andy

3S

5

Apr

2011獎學金計劃

恆生乒乓球學院

最進步球員

Chan Yee Shun Andy

3S

5

5-Apr

九龍塘學校(小學部)羽毛球邀請賽

九龍塘學校(小學部)

季軍
(男子初級組)

WONG CHI MAN ANDREW

3D

23

Apr

All HK Inter-Primary Schools Basketball Competition

HKSSF

2nd Runner-up

Tong Yiu Shun Jeffrey

6D

24

6,9-Apr

啟毅盃
小學九人足球比賽

啟毅教練中心

1
(銀碟賽)

CHEUNG CHUNG FAN JAMIE
CHAN PAK HO
WOO HO MAN
CANNON LUCAS JAMES
CHENG CHUNG KWAN
KO SHING HANG SEAN
CHEUNG YI CHI
CHAN TAK HO AIDAN JOSEPH
CHENG TONG HIM JEREMY
CHUNG CHAK KWAN
LIU WAI SHEUNG SEAN
YIP CHEUK LAM
CHEUNG MAN YAU

4D
4J
4J
4M
4M
4M
4P
5D
5S
6J
6J
6M
6S

3
2
28
1
6
11
3
4
4
8
18
27
3

25-Mar

All HK Inter-Primary Schools Fencing Competition

Hong Kong Schools Sports Federation

3
(Grade B)

LIU LAP CHEUNG ALEX
LAM CHUN POK
YU MATTHEW SIDNEY
SO CHEUK TUNG ALVIN

19
11
31
20

4J
5J
5J
5S

3
(Individaul Grade B)

SO CHEUK TUNG ALVIN

20

5S

15 Apr

全港校際分齡劍擊暨競技錦標賽

Life-wide Fencing Studio

1 (U-12)

YAU TSZ CHUNG CASPAR

25

6P

3 (U-12)

CHEE CHING HEI

3

6P

2 (U-10)

CHAN KAI HEI OSBORN

2

3S

 

全港中小學劍擊邀請賽2012

南華體育會

3 (U-10)

LIU LAP CHEUNG ALEX

19

4J

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Event Name

Organization

Rank

Name(s) of Student(s)

Kowloon East Inter-School Sports Competition

HKSSF

Basketball 2nd Runner-Up

4P

23

TSE HIN PAK

4S

3

CHAN HO WA ALEX

5J

8

HO WUN YIN LESTER

5J

11

LAM CHUN POK

5J

30

YEUNG CHUN KI

5M

17

LIANG MATTHEW YAN MING

5S

2

CHAN LOK HIN SAMUEL

5S

27

WONG TAK YIU

6D

24

TONG YIU SHUN

6J

17

LIU TAK SHING

6M

10

FUNG CHING NING

6P

7

CHUI CHO SANG MARCO

6P

28

YIP MAURICE

6S

8

LAM HO WYLIE

4M

 

Edwin Chan

Kowloon East Inter-School Sports Competition

HKSSF

Table Tennis
A Grade 2nd Runner-Up
B Grade 1st Runner-Up

3S

5

CHAN YEE SHUN ANDY

4J

9

LAI ELLIOT KIN SAN

4P

21

TAM HO WAN BOWEN 

5J

7

FUNG YUK CHEUNG

5M

5

CHENG RYAN

6D

6

Fung Ngai Chi

6D

12

Lee Kam Ming Gordon

6D

13

Leung Chun Fung

6M

25

Tam Ki Hon 

6S

18

Lung Chun Ngai Darren

Kowloon East Inter-School Sports Competition

HKSSF

Badminton
3rd Runner-Up

4D

22

TSAI CHING HIN PERRY

5D

9

CHU CHECK HEI LEO

5J

10

KWOK TING CHUN

6P

1

CHAN KA HAN KEATON

6P

26

YEUNG CHUN HONG

Kowloon East Inter-School Sports Competition

HKSSF

Football Quarter Finalist

4D

23

GERALD WONG

4D

3

JAMIE CHENG

4J

2

CHAN PAK HO

4J

28

MARCO WOO

4M

1

LUCAS

4M

6

KINGSLY CHENG

4M

11

SEAN KO

4P

3

VINCENT CHEUNG

5D

4

AIDAN CHAN

5D

30

NATHANIEL WONG

5S

4

JEREMY CHENG

5S

1

HEINZ CHAN

6J

8

JEFFREY CHUNG

6J

18

SEAN LIU

6J

23

RYAN MAK

6M

27

MARTIN YIP

6S

3

JACKY CHEUNG

Kowloon East Inter-School Sports Competition

HKSSF

Outstanding Athletes

Tong Yiu Shun 6D
Perry Tsai 4D
Andy Chan 3S
Bowen Tam 4P
Andy Leung 6D

Kowloon East Inter-School Sports Competition

HKSSF

Champion